עליזה זדרנובסקי (פלמן)

כ' ניסן תרס"ו - 15/04/1906

ו' סיון תש"מ - 21/05/1980

תולדות חיים

עליזה בת נטע ויפה פלמן נולדה בעיר ברסטצ'קו (כיום באוקראינה).
בית הוריה היה בית חם ופתוח. במשפחתה היו שבעה ילדים. אביה עבד בחייטות. הבית לא היה דתי והילדים הורשו להשתתף בפעילויות תנועות הנוער. העיר ברסטצ'קו שהיתה בשלטון רוסי נכבשה בזמן מלחמת העולם הראשונה על ידי הפולנים. כתוצאה מן המלחמה הופסקו לימודיה של עליזה בבית הספר הרוסי והיא למדה אצל מורים פרטיים.
בגיל 15 הצטרפה עליזה לתנועת פועלי-ציון ובגיל 20 הצטרפה להכשרת "קלוסובה", שם שהתה כשלוש שנים עד עלייתה לארץ. בקלוסובה, בין שאר עיסוקיה ותפקידיה, דאגה לתנאי אירוח השליחים שבאו מארץ ישראל. תמיד נהגה בסבר פנים יפות, דואגת למחסורם ועושה למען הרגשתם הנוחה.
בשנת 1931, עלתה לארץ והגיעה היישר לקיבוץ גבעת השלושה.
במאורעות 1936- 1938, התנדבה עליזה, תוך סיכון אישי רב, לעזרת רמת-הכובש. סייעה בעבודת הלול עד שהפכה את הענף לאחד מעמודי התווך של הקיום המשקי ב"רמה". לאחר תום ה"מאורעות" חזרה עליזה לביתה בגבעת השלושה.
עליזה נישאה לאברהמ'ל זדרנובסקי בשנת 1947. ב-1948 נולדה עמליה, בתם היחידה.
בשנת 1953, עם הפילוג ב"גבעה" ובקיבוץ המאוחד, עברה המשפחה לעינת.
בעינת לקחה על עצמה עליזה להקים את מחסן הבגדים לילדים. שנים רבות עבדה בהכנת הלבוש לילדים, במסירות ובאחריות, בדאגה שלא יחסר להם שום פריט לבוש. לאחר שנים רבות של עבודה פוריה במחסן עברה לתפקידים אחרים במשק: חברת מזכירות, גזברית פנים ומרכזת חינוך. בכל מקום האצילה מהבנתה הרבה, מטוב ליבה ומצלילות שכלה. הייתה אשת שיחה שהרבתה לייעץ לחברים מנסיונה וידיעותיה. תמיד היתה מוכנה להתחלק עם הזולת.
לעליזה היה חשוב שמגבלתה הגופנית לא תפריע לה בעבודתה ובחייה. בימי נעוריה השתתפה תקופה ארוכה בחוג דרמטי ובארץ הייתה שנים רבות חברת המקהלה. כל פעילות חברתית ותרבותית היתה חשובה לה ולא חסכה מאמץ כדי שתוכל לקחת חלק בה.
פינקה את בני משפחתה והשרתה על כל הסובבים אותה אהבה וחמימות, הצטיינה באפיית עוגות שהיו לשם-דבר במשפחה.
בשנותיה הרבות ב"גבעה" ובעינת היתה חברה נאמנה, ערנית ופעילה, אחראית ומסורה.
יהי זכרה ברוך.

ארכיון עינת

עליזה ואברהמ'ל זדרנובסקי עם הנכדות עדי ועינב