אתר זיכרון - קיבוץ עינת

יצחק (איטק) אבו

י' אדר ב' תשי"ט - 20/3/1959

ט' כסלו תשס"ט - 6/12/2008

יצחק (איטק) אבו

הספד / נירה כהן

איציק יקר,
בשבת בבוקר עצמת את עינייך לנצח.
הפסקת לנשום, על הספה בסלון מול הטלוויזיה, אולפן המוסיקה, הדיסקים וכל האביזרים הנלווים. בפוזה הקבוע, נשען על הצד – לא גב לא בטן. לפניך שולחן ועליו אוסף בדלי הסיגריות, בקבוק שתיה – זהו זה מה שחשוב, וכולנו באנו ללוות אותך בדרכך האחרונה בעינת הבית היקר שלך כל ימי חייך.
בחודש מרץ הקרוב נחגוג לך 50.
יום שישי בערב בחדר האוכל הישן בצריף כבר כיבו את האורות, אבא שלך אלי אבו ז"ל, עדיין ליד הכיורים של שטיפת הכלים. בסיומן של שעות ארוכות של עבודה קשה, מנגב ידיים רטוב מזיעה ומסבון כלים, גורר את רגליו לכוון הפסנתר שעומד באחת מפנות חדר האוכל ובאצבע אחת מנגן מנגינה נפלאה, והבעה של רוגע מקיפה את פניו, ואחרי הקונצרט הקצר והמרגיע הוא יוצא אל הדשא שמול חדר האוכל, הילדים עדיין מתרוצצים, והנה נשמעת הקריאה איטק ! איטק שלי ! איטק ! ואתה איצ'ה מתקרב אל אבא, המשחק על הדשא נעצר ואבא שלך משתרע על הדשא על בטנו כמו דב ענק וכל הילדים רצים לתפוס חרקים על גבו.
אחרי הרבה שנים אריה אמון פיסל צב אבן, המונח באותו מקום על הדשא מול לימון- אירועים.
מהגן, כמטפלת עליתי איתך לכתה א', בצוות עם בתיה בנדר ז"ל המורה וחייקה פינקלשטיין המטפלת המיתולוגית שמחליטה שהיא לא תיתן לך להיות שמן. במאמצים בלתי פוסקים היא עושה לך דיאטה מיוחדת ליד שולחן האוכל המשותף לכל הילדים, היא עושה לך חביתה רק עם הלבן של הביצה על מים שלא תהיה מקופח. מקפידה שתהיה לבוש נקי ויפה, מקפידה להעביר אותך בדיקות רפואיות למיניהן עם נסיעות לבתי חולים, בלי רכב צמוד ובלי מוניות.
בשעה 4.00 אחה"צ הולכים להורים, אבא אלי מחכה לך, ויד ביד אתם צועדים למאפיה שלנו וכל אחד מכם יוצא עם כיכר לחם ביד ובפה ואתם מתיישבים על הספסל ליד תחנת האוטובוס ונהנים מהלחם הטרי ולמחרת חייקה שומרת לך על דיאטה וחוזר חלילה.
ככה התחלת להיות מכור, מה שאהבת אהבת עד הסוף ובגדול. יצאת ללמוד בפנימייה בבית-שמש ושם הכשירו אותך לנהוג בטרקטור. "הוא יהיה טרקטוריסט", הסביר לי מנהל המקום כשבאתי לבקר ואתה ילד בכיתה ח', רכוב על הטרקטור, גאה ושמח, ואני כולי בהלה ומאז אתה והטרקטור בלתי נפרדים. הכירו אתכם בכל הפריפריה – איטק והטרקטור מעינת.
לא היית ספורטאי אבל קלעת בשביל נבחרת עינת בכדור-סל הכי הרבה סלים שאפשר, הכרת אישית את כל השופטים ידעת כל שחקן איזה מספר גופיה יש לו.
לא יכולת להתגבר. בטופס המשחק ליד שולחן המזכירות במגרש אתה הובלת אותנו לניצחונות הכי גדולים.
לא היית חתיך מי יודע מה, אבל היו לך המון כיבושים, ידעת לפנק הרבה נשים.
לא היו לך ילדים משלך אבל המון ילדים היו שלך, על הקלנועית, עושים סיבוב, עוצרים אצלך בחדר, מקבלים טופי וממשיכים הלאה.
לא הייתה לך משפחה בעינת, אבל הייתה לך המשפחה הכי גדולה בקיבוץ, היית של כולנו. כולנו היינו שלך. בכל מרפסת חיכה לך כיסא, בכל חג הסבת עם משפחה זו או אחרת, כולנו היינו שותפים לכל מה שעובר עליך לטוב ולרע, לשמחה ולעצב.
איטק, אתה היית חלק מהסימנים המאפיינים של עינת, כמו "פסל-השלושה", "המאפיה", "נעלי עינת", "בית הקברות" ו…איטק – על הטרקטור או הקלנועית, סיגריה בידו וילד בבגז'.
והסיבוב הקבוע שלך: מוסך, החומוס של הג'ינג'י, תחנת הדלק, מרפאה, בית דובדבני וחזרה לחצר המשק.
איצ'לה – לך היה זמן אחר, שעון עם ספירה מיוחדת רק לך. כשרצית משהו זה היה חייב להיות כאן ועכשיו. כולם היו נהגים שלך, לכולם יכולת להרים טלפון, בכל זמן שזה תקף אותך. הכרחת את המאזין מצדו השני של הקו לשמוע שיר ישראלי ישן שעורר בך התרגשות אין קץ.
בשבועות האחרונים מצבך היה לא טוב, הרגשת רע, דיברת על המוות, בכית, היה עצוב וכואב לראות ולחשוב מה עובר עליך. בין שישי לשבת, בארבע לפנות בוקר אתה מטלפן למירב וחן, קר לי – אתה אומר. מתקשרים אליך ואתה לא עונה, הרדיו מנגן חזק ואתה לא עונה. טלפון לאבא דורון שהיה גם אבא בשבילך, מירב ודורון נכנסים לחדר ואתה ממשיך לא לענות. הידיעה שאינך איתנו, התפשטה בקיבוץ במהירות.
ילד בן 50 – עכשיו כבר לא כואב לך.
לדליה האחות ובנה, לכל בני המשפחה, תנחומינו הכנים. אנחנו איתכם.
מבית עינת, שאהב את איטק כל חייו.
יהי זכרך ברוך.

נעמי רז ואיטק במסיבת פורים בחדר האוכל החדש – 1983

חג / שנות ה- 80

איטק עם מתנדבות לד המרפאה – שנות ה- 70

איטק / רועי זלצברג

חבר קיבוץ מספר 1 הראשון בכל רשימה וכרטיסיה בכל בו, הכי גדול ללא ספק.
אחד הסמלים שלא השתנו עם כל השינויים והתהליכים בעינת.
אז נכון… הטרקטור נגנב אבל גם לכלי חשמלי חלופי דאגו לך, שהסתדרת איתו טוב מאד, ולמרות שפועל בטעינה, היית בא לבקר בשעות הכי לחוצות בתחנת הדלק, נעמד ליד המשאבה ומבקש 96 או סולר, מחפש קצת חתיכות, מציע כמה הצעות נישואין וממשיך לדרכך…
ממש כמו פו הדב מהאגדות, בלי שום דאגות על הראש, קם בבוקר ויוצא לסיבוב הקבוע שלך. מבקר פה, מבקר שם, לא פוסח על שום מקום ובדרך כלל- גם השעות היו קבועות.
אהבת את החיים ג׳ימי, היה לך קטע משעשע עם מכשירי חשמל: תמיד היית צריך את ההכי טוב וחדש בשוק, מבקש מכל אחד שרק יכול לקחת אותך לסיבוב ברשתות החשמל.
כל הזמן הייתי שואל אותך בכינוי שכה אהבת – ״שמן? מה אתה צריך את זה?״ והיית עונה: ״ תשתוק, מטומטם, תמשיך לסוע״.
ידעת להביע תודה בדרכיך אחריי הכל, ה-בר מצוה שלי תועדה על ידך בוידאו והיום הולדת האחרון שלי ושל מִיָה כבר בדי.וי.די… אבל להוציא ממך את המילה תודה זה היה כמעט בלתי אפשרי…
לפעמים היה בורח לך איזה "שוקרן" אבל לרוב זה היה אולה או הללויה – שכך היית מסיים שיחות טלפון בדרך כלל.
אהבת מאד ילדים, אני זוכר אותך בחוג כדורסל בראש העין אחראי על צג התוצאות ועושה מלא שטויות. בסיבובים על הטרקטור לפרדס בעיקר ״תשים כבר רגל על הגלגל ותעלה, מה אתה שואל כ"כ הרבה שאלות יא פולני״ ובשנים האחרונות זה היה עם הילדים של שרון ומירב על הקלנוע.
הייתה תקופה בתור ילד שהלכת איתי כל שבת למשחקי כדורגל בפ"ת. אותך לא עניינו הגולים, עמדת בכלל עם הגב למגרש, רק קללות, כמה שיותר קללות ובלאגן בקהל ואז היית יותר מבסוט.
עברת הרבה בחיים אח יקר, אדם שאוהבים יש לו שמות חיבה רבים – ג׳ימי, איטק, טיקטק, אייטק ,איציק, יאצק…
מי יצלצל אלינו עכשיו 5 פעמים ביום לשאול מתי נבוא למצוות ביקור נימוסין?
נגעת בלבבות רבים כאן איטק, לא יודע עד כמה אתה יודע את זה, גם כל הסביבה מכירה אותך – ראש העין והרבה מפ"ת. כל שוטר כבר נתקל בך, היית מצפצף על כולם, היו לך חוקים משלך.
כל ביקור איתך בבי"ח היה ממש מופע בידור. יש עוד ים זיכרונות איטק, אבל אם אמשיך לא אפסיק.
כ"כ רצית להגיע לכאן כבר במילותיך ״לאיפה שהיו פעם הבננות… שם יהיה טוב למטה״ –
הרגשת את זה, גם אנחנו הרגשנו, ממש רציתי שתזכה להגיע לגיל 50 לפחות, אבל אמרת לי בשבוע שעבר שהעניין נראה לך אבוד. לצערנו צדקת.
תראה איזה מקום של כבוד זַמְבָּר (ככה קראת לאבא שלי) ושלום נעים סידרו לך.
עינת משבת האחרונה כבר לא אותו המקום, שמן. תנוח ותשמור עלינו מלמעלה.

איטק על הטרקטור בדרכי עינת, ברקע תמונתו של אביו אבו-אלי / צייר שוקה שפירא – 1982

איטק שלנו / דובי דגאי

בדיוק בשבוע הבא יש לי יום הולדת 38 וקיבלתי היום את הבשורה על מותך.
אני חושב שניתן לומר שכמעט לכל הילדים שגדלו בעינת ב 40 השנים האחרונות ישנו זיכרון, וזיכרון טוב ממך איטק ובפי החבר'ה ג'ימי.
ביחס לאנשים אחרים אני לא מצטיין בזיכרון חזק, אבל החוויות שעברתי ביחד איתך מתקופת הנעורים, הצבא ועד היום אותם אני זוכר טוב.
כבר יותר מ-20 שנה עברו מאז שהיינו לוקחים (אולי גונבים), קצת חלות מהמאפייה ביום חמישי בערב, כשעוד היה אפשר להיכנס לשם בלי תיאומים מקדימים, מוכרים אותן לכול מי שבא, לוקחים רכב מהסידור ויוצאים לבלות בפתח תקווה, רמת הכובש והאיזור כולו, בתקופה שעוד הצפצפה הייתה על גלגל ההגה בסובארו ובכל סיבוב הייתה מתחככת בבטן שלך וכך היינו מעירים את כל פתח תקווה בצפצופים.
עד שעלו עלינו בגלל שרשמת את הנסיעות על אלון גרנות שהיה בחו"ל ושכחת שאילנה גרנות היא זו שבודקת את החשבונות. אבל זה רק מעיד על התמימות וטוב הלב שהייתה לך.
אחרי שקיבלתי רישיון, המשכנו את הסיורים הפעם אני נוהג ואתה משחזר באושר איך מוליק נזף בך על זה שלקחת את חובב לסיורים ליליים.
אחרי שהמציאו את הוידאו בקיבוץ, כל מי שרצה להציץ באיזה סרט טוב שאסור לראות בבית, ידע שתמיד אפשר להגיע לאיטק ולהתקבל שם בברכה. בהשראת הסרטים שראינו אצל איטק, הפקנו אפילו שני סרטים תוצרת בית, שבאחד מערבי פורים כמעט הוקרנו לציבור, אך בסוף, מטעמי צנזורה קיבוצית, לא אישרו אותם.
אפרופו פורים, כשצריך היה להכין הופעה ולחפש מוסיקה כולם ידעו שיש לך בבית ספריה של דיסקים ישנים שרק אצל איטק ניתן למצוא. היינו הולכים לחנויות דיסקים ומתקילים את המוכרים בכל מיני בקשות שהם לא היו מוכנים אליהן. כמו למשל, "יש לכם את – אני אצבע את השלכת בירוק, – של יורם ארבל?" וכדומה.
גם כשהייתי בצבא ואחר כך בחו"ל ועד היום שאני אי שם רחוק בערבה ואני רוצה להתעדכן מה קורה בקיבוץ – אתה תמיד הכתובת, מי מת, מי נפרד ועל מה מצביעים היום.
תמיד היית בעניינים, יודע לראות את הדברים מהזווית שלך הפשוטה, שכיום עם כל הקידמה והרדיפה לא ברור אחרי מה, כבר נראית לפעמים לא מציאותית.
הייתה לך נשמה טובה ג'ימי, נשמה של ילד, אהבת ילדים, תמיד היית רגיש לסובבים אותך ומעולם לא פגעת בכוונה תחילה באיש.
נוח בשלום על משכבך. תהי נשמתך צרורה בצרור החיים.
חברך, דובי.

איטק למרגלות פסל השלושה – 1985
יְהִי זִכְרוֹ בָּרוּךְ.