יוסף לץ

תרס"ו - 1905

כ"ז בניסן תש"ג - 01/05/1943

סיפור חיים

תאריך לידה עברי:תרס"ו
מקום לידה:פולין
שם האב:דב
שם האם:בתיה

בן בתיה ודב. נולד בשנת תרס"ו (1905) בפרנסק, פולין כבן יחיד במשפחה בת חמש בנות. אביו נרצח על-ידי הקוזאקים בימי מלחמת העולם הראשונה ומאז נשא יוסף בעול פרנסת המשפחה. בתום מלחמת העולם הגיע כפליט, עם אמו ואחיותיו לגרמניה ושם הצטרפו לאחותו הנשואה באותה ארץ. בגרמניה הצטרף ל"החלוץ", יצא להכשרה ובה התמחה בעבודות בניין. בשנת 1936 עלה לארץ-ישראל ונכנס כחבר לקיבוץ גבעת-השלושה בו עבד בבניין כצבע. חביב היה על כולם וחברותי אולם ערירי.

בפרוץ מלחמת העולם השנייה היה מן המתנדבים לצבא הבריטי, לחם ביוון ובקרבות הקשים של טוברוק שבמדבר המערבי. עם פלוגת ההובלה 462, ביום כ"ו בניסן תש"ג (1.5.1943), היה על סיפון האנייה "ארינפורה" בדרכה מאלכסנדריה של מצרים למלטה בשיירת אניות בריטיות המסיעות אנשי-צבא לפלישה לסיציליה. באותו יום הופצצה האנייה על-ידי מטוסים גרמניים ומאה וארבעים מחיילי היחידה היהודית היו בין הטובעים בים עם אנייתם, ויוסף בכללם. הניח שתי אחיות. שאר בני משפחתו נספו בשואה.

בבית-הקברות הצבאי שעל הר הרצל הוקמה לזכר הנעדרים אנדרטה דמויית אנייה ולידה בריכת מים שבקרקעיתה חקוקים שמות 140 הנופלים.
חוברת לזכרו הוצאה על ידי קיבוץ גבעת השלושה בשנת 1944.

יהי זיכרו ברוך.

(סיפור חיים זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי "יזכור", שנערך על ידי משרד הבטחון)

ממכתביו של יוסף לץ לחברים ב"גבעה"

חברים יקרים!

אחרי טלטולים רבים עולה סוף סוף בידי לכתוב לכם כמה מילים, ועל איחורי זה אתכם הסליחה. קיבלתי את החבילה ששלחתם אלי והיא הייתה עבורי כמים המשיבים נפש בלב המדבר. אני עובר את המדבר המערבי לרוחבו ולאורכו וחוצה את חולותיו במכונית שלי כמומחה ממש, ומי יודע כמוכם נסיעה בחול מהי? וברור, לכל כלל יש יוצא מן הכלל, והרי נתקעים לפעמים בחול ומתאמצים לצאת וגם יוצאים כמנצחים את השממה. יושב אני במכונית האמריקאית ומתנה אהבים איתה, שומר את תוכה כברה לבל יעטה עליה המדבר את צעיף החול המזיק לבריאותה. ולפעמים כי יכנס קצת חול, הרי היא מתחילה "להשתעל" ואז עליי להובילה לרופא המכוניות וכעבור כמה שטיפות "גרון" הריני שוב טס איתה למדבר. מה להגיד לכם? התאהבתי בהוד המדבר. אומרים כי מתרגלים לצרה, ואז הצרה כבר אינה צרה, ואני אומר לכם כי המדבר הוא נהדר. ובכן, חברים, מה שנוגע אלי, הריני מרגיש טוב, בריא ורענן. אמנם זבובי המדבר מטרידים אותי קצת אולם אני מניף את ידי עליהם כמנצח על התזמורת. קבלו את איחולי האמיתיים: סיומקה להולדת "הענף" הרביעי לשיח הגפנים שלו ואיזיה הדרי – ל"כוכב" הקטן.

היו שלום חברים ולהתראות בקרוב בגבעה שלנו הפורחת.

14.11.1941