רבקה מהרם

חשון ת"ש - נובמבר 1939

ט"ז אדר תשע"ט - 23/03/2019

רבקה מהרם

הספד

אנו מלווים היום את חברתנו רבקה מהרם, בת למשפחת האס, בדרכה האחרונה למנוחת עולמים.
רבקה נולדה בנובמבר 1939, בפרדס חנה. בת 79 במותה.
רבקה הגיעה לעינת לפני כ 60 שנה, כחברתו של שמוליק מהרם, יבדל לחיים ארוכים.
היא למדה בבית ספר לאחיות ושם הכירה את שמוליק שנפצע קשה, במלחמת סיני – קדש / 1956.
רבקה יקרה, הפרידה ממך קשה וכואבת לכולנו.
הלב שלך, שהיה כל כך טוב לכולם, דווקא בך הוא בגד.
אני אזכור אותך ואת הצד הטוב והיפה שלך בחיי עינת.
את היית השגרירה שלנו בכל העולם, דרך השנים הארוכות, שבהן ניהלת במסירות ואהבה את הקשר עם קבוצות המתנדבים בעינת. בזכותך הם הביאו את עינת לכל פינה בעולם. עד היום כמה מהם שומרים על קשר אישי ברשת, ובאים לבקר כאן.
נזכור אותך באהבת האדם שהייתה בך ובקשרים החמים שיצרת עם צעירים ובוגרים.
לפני 21 שנה, נפלו עלייך השמים עם מותו של אילן בנך.
את בחרת בחיים עם כל הצער והכאב.
נולדת וגדלת כבת יחידה והשארת אחרייך משפחה ענפה.
משפחה יקרה, איבדתם רעיה, אמא וסבתא אהובה.
אנחנו איבדנו חברה יקרה, שתחסר לנו מאוד בפסיפס האנושי של ביתנו, עינת.
נוחי בשלווה לצד בנך האהוב אילן, זכרו לברכה.
תהי נשמתך צרורה בצרור החיים.

דורון זלצברג

אמא שלנו אהובה

עוד ביום שישי בבוקר ,כששמעון ואני באנו לבקר, בדרך לסופ"ש לכבוד היום הולדת שלי, את ישבת בבית דובדבני ליד השולחן, עם תיק האיפור הקטן שסידרתי לך, שאת ביקשת אותו…
כל בוקר אחרי סאשן של מקלחות וטיפולים מכאיבים, הייתי מביאה לך את תיק האיפור ואת עם ידיים רועדות טופפת על הפנים והתעקשת לשים את הליפסטיק…
היו לי חמישה חודשים צמודים אלייך, היו לנו שיחות והיו לנו בדיחות שלנו, והיה גם שקט.
בהתחלה אמרת לי שאיתי את תצליחי להשתקם, אבל בעצם זו הייתה ההזדמנות שלך להניח לחיים ולתת לנו לטפל בך ולדאוג גם לאבא.
הדרך לשלווה שלך הייתה קשה כל-כך ומכאיבה כל-כך אבל לא וויתרת לגמרי וכל פעם שהיה נראה שאין עוד דרך לעשות, את התעוררת כמו עוף החול.
בוקר מוקדם עכשיו ואני כותבת לך …
כמה אהבת להפליג למקומות אחרים, כמה ידע וזיכרון מופלא על טיולים שטיילת, כמה חשובה לך הייתה העבודה שלך עם המתנדבים, עם גרעין "לאן", עם שוקה במזכירות עינת ובתק"ם – כה מלאת סיפוק היית, דיברנו על זה ונזכרנו בזמנים האחרונים שלך…
כמה חשוב היה לך לתת תשומת לב לחברות שלך, לנו, לנכדים שלך.
היית מעורבת בכל עד הסוף ואהבת בלי לשפוט ובלי לעשות עניין.

איזו אישה היית, איזו אמא מדהימה, כמה אהבה מכולנו אלייך…
לבסוף סגרת מעגל : אני נולדתי בפורים, אמא שלך, סבתא לילי האהובה, נפטרה במהלך חגיגות פורים וגם את נפרדת מאיתנו בחג פורים.
זה בדיוק הזמן להגיע ולשמור על אילן שלא יעשה שטויות שם למעלה בפורים, ולסגור את הערב באיזה ריקוד עם מאיר רונן והלל רז.
תנוחי לך, קלה ומשוחררת, אוהבים אותך כל-כך לתמיד.
ועוד דבר…
אין לי מילים לתאר את המסירות והנאמנות, החברות המדהימה והעזרה האין סופית של סוניה רז, סימה גליקליך, מרים רונן, צוות המרפאה המדהים ותמר עשת כמובן.
תודה לכולכם.

איילת

תולדות חיים

סבתא רבקה מספרת לנכדתה
מתוך עבודת השורשים של תות מהרם – 2004

מתוך עבודת השורשים של תות מהרם – 2004

נפרדים מרבקה

רבקה יקרה,
היום אנחנו נפרדים ממך ומלווים אותך באהבה למנוחת עולמים.
ביום שישי בצהריים ידענו שאלו הם הרגעים האחרונים של הסבל שעברת בשבועות האחרונים, ושבגן-עדן אומרים "הגיעה המלכה".
האשה שאהבו כל-כך הרבה אנשים – משפחה קרובה, ענפה ומסורה, ומשפחת האדם שהיית להם לכולם – בית פתוח לרווחה, שנתת לכל אחד מכולנו הרגשה שאנחנו חשובים לך וממתיקים אתך סוד, ילדה אהובה מפרדס – חנה, בת יחידה להורים שאת כל עולמם, ושלא הפסקת לשתף אותנו בספורים הנפלאים על ההורות הטובה שלהם, רכיבות על אופניים בגבעות פרדס-חנה. ועל טיולים לים שאהבת בלי סוף.
הגעת לעינת בעקבות חברותך עם שמוליק – שבו טפלת בבית חולים תל-השומר במסגרת שרותך הצבאי (עקב פציעתו במלחמת "קדש"). בניתם משפחה לתפארת, חמישה ילדים וביניהם אילן ז"ל שהחיים נחטפו ממנו בעודו צעיר ומלא תכניות, אהבה ומעשים. כאב לב – ללב החולה שלך, שלא עזב אותך יום יום. לא הפסקת לדבר על אילן כל יום.
פיני, איילת, טל ואיתן. נתנו לך באהבה נכדים נהדרים שאהבו אותך בלי סוף, שהיית מחוברת אליהם בעבותות, שידעת כל הזמן מה כל אחד מהם עושה, ובני זוגם של ילדיך ובני זוגם של נכדיך, כולם כולם היו ילדיך.
כמה אהבת את ה"אפיה קסומה" של שחר ופיני, כמה היית גאה במקום העשיר באורחים שמילאו אותו בהמוניהם. וכמה אהבת את חוף הים של איתן ודור-לי, ואת ההצלחות של טל, ואת המאכלים הנפלאים של איילת. משפחה מגוונת רבת מעשים, ואת, רבקה, מנצחת על עולם שיש בו הכל: בריכת שחייה, ים, גלידה, טיולים, בארץ ובעולם, חברים טובים מאד בארץ ובעולם.

היית בעצם אשת החלומות של הרבה אנשים שאמרו "היא יודעת מה טוב", אהבת פרחים ועציצים, אהבת יופי, אהבת להיות יפה והיית. במועדון בכפר מעש היית פרח ! אהבת לרקוד, להתלבש, להתקשט, ואהבת יותר מהכל אנשים ועזרת להם מאד. הסעת אותנו לקחת תרופות, לראות סרט, לארוחת בוקר. אהבת מאד לנהוג. הגעת לקבוץ ממסגרת כל כך שונה מהאופי והאפשרויות שלך, אבל לא ויתרת תוך כדי שאת מטפלת בחברת הנוער שביתך היה ביתם תוך כדי שאת אחראית על המתנדבים והם אוהבים אותך כמו אמא. תוך כדי שאת מזכירה של המזכירים ונותנת להם שרות נפלא, ומטפלת של קבוצות ילדים בקבוץ – בגיל הרך. את לא מוותרת על עצמך, את בורחת לחו"ל, לחופשות באילת ואיפה לא ? ואת מטפחת חברות קרובה והדוקה עם מרים ומאיר, הלל וסוניה ומרים ואהרון, ואתנו הבנות שאוהבות את הספורים שלך וסימה. ואני רוצה לספר לכולכם שעד הרגע האחרון לא איבדת את חוש ההומור שלך. בכל מצב הכנסת איזה משפט שגרם לנו להתגלגל מצחוק. הבית שלנו עצוב היום מאד וכבר מתגעגע. עצובים עם שמוליק, עם הילדים, הכלות, החתנים, הנכדים. עצוב עם עשרות החברים הנאמנים לך ואת להם. החברים שלא הפסיקו לשתף אותך בכל מה שקורה איתם גם מעבר לים. תמיד כשגמרתי להספיד חבר בעינת היית אומרת לי: את תספידי גם אותי, אבל תגידי רק דברים טובים. ובאמת יש לי בלב הרבה מאד דברים טובים להגיד לך, ולספר לכם, אבל פיני ביקש ממני אתמול שתהיה לוויה קצרה. אנחנו נמשיך לדבר בך.
משפחה יקרה, אתם נפרדים היום מאמא, אשה וחברה נהדרת.
נוחי על משכבך בשלום וינעמו לך רגבי עפרה של עינת.

נירה כהן

רבקה מהרם ועודד גולן עם חברת הנוער – גרעין "לאן" – 1983

הספד לרבקה מהרם / דברים על קברה הרענן

בקיץ 1983 הגענו לקיבוץ עינת לשל"ת ראשון במסגרת הנח"ל. פגשנו את רבקה שקיבלה את התפקיד ללוות אותנו כמטפלת, משמע, אמא שלנו בקיבוץ. אוזן קשבת לבני נוער שאך זה סיימו בגרויות, יצאו מקן ההורים והחלו חיים עצמאיים בקיבוץ. התמודדנו ביחד עם אהבות ראשונות, אכזבות, השתובבויות, צחוקים, בכי וכעס.
רבקה, עם תלתליה הכסופים, עיניים כחולות עם מבט חודר וחיוך תמידי שהיה נסוך על פניה היפות.
הערצנו אותה, כיבדנו אותה ונקשרנו אליה מאוד. 36 שנים עברו מאז והקשר איתה נמשך עד לאחרונה.
רבקה שלנו! 
ההודעה שקיבלנו בליל שבת שאיבדנו אותך, פגעה כחץ החודר ללב.
קראתי שוב ושוב את ההודעה בווטסאפ והמוח לא מעכל. לא נתפס… האם זה נכון? איך יכול להיות? ואז עולה וגואה בי תחושה של החמצה, שלא הספקנו לראות אותך בשנה האחרונה לחייך. כמה ניסיונות לבקרך, נתקלו בסירוב. 
בטוחה אני שרצית שנזכור אותך במיטבך: אישה עצמאית, אצילה, דעתנית, תמיד מתוקתקת מכף רגל ועד ראש. אפילו הלק היה תואם לבגדים ולתכשיטים המיוחדים שענדת. לאורך כל השנים בשיחותינו הטלפוניות התעניינת ורצית לדעת על כל אחד ואחת מהגרעין ומעשיו, הן על שמחה והן על עצב שחווינו.
בעבר, בגל הפיגועים והדקירות שהתרחשו בירושלים, התקשרת לוודא שכולנו בסדר, ושאף אחד לא היה מעורב בפיגוע.
הדאגה האימהית שלך אלינו ליוותה אותנו לאורך כל השנים.
במפגשים פנים מול פנים הראית לנו תמונות של ילדיך ונכדיך, התגאית והשווצת בכל אחד ואחת מהם. אהבת לחיות ולבלות. באחת הפעמים שנפגשנו וטיילנו בשוק מחנה-יהודה, כל כך נהנית, שלאחר מכן בשיחותינו הטלפוניות הזכרת וציינת שצריך להיפגש ולשחזר שוב.
אמרת שאת מקווה שליבך יחזיק מעמד, וכשיתחיל להיות יותר נעים בחוץ, תבואו שוב. דיברנו על זה שצריך לקיים מפגש גרעין כמו שעשינו כמה פעמים בעבר, אך במקום להיפגש, הגענו ללוות אותך בדרכך האחרונה.
גרעין "לאן" מרכין ראש ומחבק את כל המשפחה הענפה שהקמת עם שמוליק, שיבדל לחיים ארוכים. נוחי על משכבך בשלום, אישה אהובה.
זכרך יהיה נצור בליבנו לעד.

דבורה סגל אלישע

רבקה בעת עבודתה במזכירות עינת

מאשה גרמנוביץ, מרים רונן, רבקה מהרם, נירית בן ישי בחתונה של ענר גרין 2012

שמוליק ורבקה עם המתנדב לשעבר ריצ'רד וולף בביקורו בעינת – 2012

דורותי ומריה, המתנדבות לשעבר עם רבקה מהרם ומרים גרין בעינת – 2011