אתר זיכרון - קיבוץ עינת

פרלה בוגטין

י"א טבת תרע"ב - 01/01/1912

י"ג שבת תשנ"ג - 04/02/1993

תולדות חיים

סיפורה של פרלה לנכדה, אביטל להב.
פרלה בת לטובה ואברהם-יצחק טשרניחובסקי.
נולדה בעיירה קטנה בפולין בשם ברנוביץ.
היו לה שתי אחיות חיה ומרים, ושני אחים ישראל וישעיהו. לסבתא של פרלה קראו לאה ולסבא שלה יחיאל. אביה התפרנס כחייט, וגם בייצור ושווק חלב.
פרלה איבדה את אביה בגיל ארבע. למדה בבית ספר עממי, ובגיל 13 יצאה לעבודה לעזור בכלכלת המשפחה שהייתה במצב כלכלי דחוק אחרי מות האב. סבתא למדה את מקצוע התפירה, תפרה שמלות והשתתפה בשיעורי ערב להשלמת השכלתה.
את סבא אליעזר פגשה בתנועת החלוץ, הם היו חברים ויצאו יחד להכשרה בווילנה. שם היו בערך שנה. בשנת 1932, קיבלו רישיונות עליה, התחתנו ועלו ארצה ביום 29.2.1933.
הם הפליגו לארץ באוניה איטלקית שהובילה חלוצים. הדרך הייתה קשה, רבים חלו במחלת ים. הם הגיעו לחיפה, שהו בבית עולים בערך שבוע, ומשם הגיעו לרמת הכובש. אז הקיבוץ נקרא "הכובש", ושכן בקצה העיר כפר סבא.
"אחרי שנתיים עברנו לשטח שהתפתח ונבנה בשם רמת הכובש, שם היינו עד שנת 1955, אז נוסדה עינת ועברנו הנה וחיים פה עד היום הזה".
סבתא עזרה מאד לילדיה בטיפול בנכדים. שנים רבות היו המשפחות נפגשות בחדרה לארוחת ערב עד שהמלאכה הייתה קשה עליה. שנים רבות הייתה מטפלת אחראית ומסורה. כיום היא עובדת מספר שעות בבית חרושת לנעלים.

מתוך עבודת בר-מצווה של  אביטל להב  "אני ומשפחתי". 1990

הספד לפרלה / 04.02.1993

ביום שלישי בלילה הרגשת מאד לא טוב והועברת לבית חולים. אחרי חצות, בייסורים גדולים ובדומיה עצמת את עיניך לנצח. בשקט, בחשאי, כמו שחיית כך גם הלכת מאיתנו.
בבוקר השכם התבשרנו על מותך.
היום אנו מלווים אותך למנוחה אחרונה. בחודש שבט קר וגשום, נפרדים ממך לנצח בני משפחה וחברים לדרך ארוכה ומופלאה.
פרלה, את היית אשה נהדרת, אחת מאותן נשים החרוצות ביותר שהכרתי בימי חיי. כשאני חושבת עלייך אני מתקשרת תמיד למילותיה של רחל המשוררת:
רק על עצמי לספר ידעתי,/ צר עולמי כעולם נמלה".

הגעת לארץ ישראל לפני יותר מ-60 שנה עם בן זוגך אליעזר. מאז את עובדת נאמנה לארץ, לקיבוץ ומעל לכל אלה למשפחתך.
סבתא כמוך אני מאחלת לכל הנכדים בעולם. כמה שעות סבתא היו לך! אני זוכרת אותך מטפלת במולי, אחר כך ביהלי וכך הולכים ומתרבים נכדייך שיהיו בריאים. ולך יש כוח ומקום לכולם והם נאספים אל ביתך, אל שולחנך, בקביעות, באהבה ואת לא מבקשת תמורה, את פשוט בשבילם ולמענם.
בחייך עם בוגטין יש כל כך הרבה יופי. תמיד צועדים יחד על המדרכה בצעדים קטנים, לא להפריע, ידיים עמוסות, לביתם של אחד מהילדים.
ואת, מקור להרבה שירים שכתב בוגטין, את מקור האושר והכוח בביתכם.

יצחק, הדסה, התייתמתם מאימא שנתנה לכם את כל עולמה.
ימימה, מנחם, נכדים ונינים – היום אתם נפרדים מסבתא מיוחדת במינה.
בוגטין, אבד לך היחד היקר. בית עינת כולו נפרד בצער מאישה אהובה ויקרה.
יהי זכרה ברוך.

נירה כהן

אליעזר ופרל'ה בוגטין עם הנכד שי