יעקב טמיר

סיון תרפ"ו - 1926

ט' תשרי תשס"ח - 21/09/2007

תולדות חיים

יעקב טמיר נולד לשלמה וטובה טוכמאייר בעיר לודז' בפולין.
בשנת 1936, עלתה כל המשפחה לארץ – ההורים, יעקב, אחותו הבכורה דבורה ואחיו הצעיר דוד. המשפחה התגוררה בשכונת פלורנטין שבדרום תל-אביב. בשנות ה-40 כשהיה יעקב כבן 17 הצטרף לארגון האצ"ל שפעל במחתרת נגד השלטון הבריטי. לאחר הכרזת המדינה ב-1948 הצטרף יעקב לשורות צה"ל. יעקב התחתן עם יהודית והזוג הצעיר התגורר בתל אביב. לאחר שעזבו תושבי יפו הערביים את העיר במלחמת השחרור, קיבלו יעקב ויהודית דירה ביפו. יעקב עבד בעבודות שונות ובהן סבלות בנמל יפו. הוא התמחה ברפדות ועסק בעבודה זו גם בחצר ביתו. הבנים נחמן ויוסי נולדו בתל אביב – נחמן בשנת 1949 ויוסי ב- 1952 .
בשנת 1956 , עם קריאתו של בן-גוריון לתושבי הערים לעבור להתיישבות מן העיר אל הכפר, החליטו יעקב ויהודית לעבור עם בניהם לקיבוץ. הם ביקרו בכמה קיבוצים ובחרו להתיישב בעינת. כשהגיעה המשפחה לעינת, קיבלה דירת צריף למגורים. יעקב החל לעבוד כרפד ובית מלאכתו היה בחדר בצריף המגורים של המשפחה.
בעינת נולדה ליעקב ויהודית הבת סמדר.
יעקב עסק בכמה עבודות ובהן: טיפול בילדי גן-ילדים ועבודה במטבח, אך עיסוקו העיקרי היה בתפירת וילונות לחברי עינת.
לאחר עשרות שנים של עבודה, התיישן הבית בו עבד ולבסוף נהרס. בין ההריסות נותרו כלי העבודה של יעקב. בגילו המבוגר לא יכול היה יעקב להמשיך לעבוד. מצב בריאותו הורע והוא נעזר ברעייתו יהודית שהמשיכה לסעוד אותו עד פטירתו בשנת 2007 .
יעקב היה מסור למשפחתו, עזר לחברי עינת ושיתף פעולה בכל פנייה אליו. נענה ברצון להשתתף בהופעות בחגים. שיחק באופן קבוע במופע הפנטומימה "חתונה בעיירה קטנה" שהוצג כמעט בכל טקס חתונה בעינת בשנות ה-50 וה-60. גם כשהורע מצב בריאותו וסבל מליקויי ראייה קשים , המשיך להשתתף במופע. יעקב זכה לראות את ילדיו גדלים ומרחיבים את המשפחה. ארבעת נכדיו הוסיפו שמחה רבה לחייו. במלאת שנה לפטירתו יצאו לאור עלי זיכרון לדמותו, ע"י משפחתו וארכיון עינת.
יהי זכרו ברוך.

הארכיון לתולדות עינת