יהודית טמיר

ט"ו טבת תרפ"ט - 28/12/1928

כ"ג סיוון תשע"ה - 10/6/2015

תולדות חיים

יהודית בת לאה וחיים דוד גוטפלד, נולדה בתל אביב.
אביה נולד ב -1900 , בעיר טריפין בפולין. הוא היה בן למשפחה בת שמונה בנים ובנות. חיים ואחיו מנחם מנדל עלו לארץ כחלוצים ב1921 והתיישבו ביפו. אח אחד עבר לרוסיה, עוד אחד היגר לבלגיה. ארבעת האחים שנותרו בפולין נספו בשואה.
אמה של יהודית, לאה לבית פרובר, עלתה לארץ בגיל 11 עם הוריה ואחותה הבוגרת. המשפחה התיישבה בבאר יעקוב. האב נחמן, היה חובב ציון, מעריץ של הרצל והשתתף בקונגרס הציוני הראשון בבזל -1987. בתחילת דרכו בארץ עבד בסלילת כבישים, והצטרף ל"בילויים".
חיים גוטפלד הגיע לבאר יעקב, שם הכיר את לאה פרובר. הם נישאו ועברו לגור בתל- אביב. חיים עבד ב"ספינס" – חברה בריטית לאספקת מוצרי מזון. בת"א, ב1924 נולדה בתם הבכורה רות – לימים גלבוע. ויהודית האחות הצעירה נולדה ב 1928.
ב – 1931 התיישבה המשפחה במושב ירקונה. בשנת 1937 נולד האח הצעיר עמי. החיים בירקונה היו קשים. האם לאה ניהלה את המשק והבנות למדו בכפר מלל. יהודית למדה שם עד כיתה ח'. היא טיפלה באימה החולה וגידלה את אחיה הצעיר.
בתחילת שנות ה-40 עזבו הוריה של יהודית את ירקונה והתיישבו בפתח תקוה.
יהודית למדה בבית הספר התיכון "אחד העם" בפ"ת. היא עזרה לאימה בעבודות הבית כאשר אביה המשיך לעבוד בחנויות החברה האנגלית ביפו ובתל אביב.
יהודית התגייסה לצה"ל ב – 1948. היא נישאה ליעקב טוכמאיר – טמיר והמשיכה לשרת בצבא גם אחרי הנישואים. הם גרו ביפו, שם נולדו בניהם – נחמן ב 1949 ויוסי ב 1952. הם התפרנסו מחנות מכולת שהייתה מחוברת לביתם. במשך כ 8 שנים היו למשפחה הצעירה בעיות פרנסה.
יענקל' עסק בעבודות שונות ולמד את עבודת הרפדות ותפירת וילונות – דקורציה.
ב 1956, נענתה המשפחה לקריאת בן גוריון ובמסגרת התנועה "מן העיר אל הכפר", התקבלה לחברות בקיבוץ הצעיר עינת.
סמדר הבת הצעירה נולדה בעינת ב 1958.
החיים בעינת נתנו ליהודית וליענקל' מקום שטוב לחיות בו ואפשרות לתרום לחברה מיכולתם. יהודית עבדה שנים רבות בטיפול בגיל הרך, וגידלה כמה וכמה ממחזורי הילדים שנולדו בשנות החמישים והשישים. היא עבדה יחד עם משקה פז המטפלת הוותיקה, בבית התינוקות ובפעוטון, ואהבה מאוד את העבודה עם הילדים.
במשך השנים יהודית למדה בקורס בישול, עבדה בחדר האוכל של ביה"ס בעינת – חב"ס ולאחר מכן במטבח הכללי. בשנות עבודתה האחרונות, בסוף שנות השמונים, ניהלה את המרכולית החדשה.
בשנות ה 2000, נשרף חדר העבודה של יענקל' – ברפדות ותפירת וילונות והוא איבד את כלי עבודתו. באותה תקופה איבד גם את ראייתו ושמיעתו ונחלש מאוד. יהודית תמכה בו בכל השנים האלו. יעקב נפטר לאחר מחלה קשה בספטמבר 2007.
ליהודית היה קשה להתאושש. היא התמסרה לביתה ומשפחתה, ובדרכה המשיכה לתמוך בכל מי שהיה זקוק לעזרתה.
ב 2008 עברה יהודית לגור בבית דובדבני, נתמכה בילדיה וחזרה מדי פעם לביתה לבלות עם משפחתה. השנה האחרונה לחייה הייתה קשה עליה. בת 86 במותה.
יהי זכרה ברוך.

[הדברים נכתבו מתוך קורות החיים שכתבה וסיפרה יהודית בארכיון לתולדות עינת ב- 2008 ובשיחה של צוות הארכיון עם משפחתה של אחותה של יהודית – רות גלבוע ב – 2016.]

יהודית ויעקב טמיר – שנות ה-50

יהודית ויעקב בטיול

אמא

אמא – מילה מקסימה ללא תחליף,
מילה אחת והרבה זיכרונות בה –
אהבה של אמא,
שירי ערש – למרות שלא ידעת לשיר,
סיפורי אלף לילה ולילה
ומילה נעימה שאותנו מרדימה לחלומות פז.
ואם שובבים היינו ושגינו
תמיד ידענו שתסלחי לנו –
אמא יש רק אחת.
מינקות ועד שיבה טובה,
בליבנו תהיי תמיד.

יהודית והבת התינוקת סמדר על הדשא – 1959

הספד

נומי לך אמא, נומי בין רגבי האדמה.
נולדת כבת האדמה, עיבדת את גן הירק במושב,
הזנת את התרנגולות בלול.
בקיבוץ טיפלת בתינוקות ופעוטים,
האכלת את הילדים המתבגרים בחב"ס
ואת חברי הקיבוץ בעבודתך במטבח.
תמיד טיפלת באנשים.
כיבסת, גיהצת. וסידרת את בגדי החברים
במכבסה ובמחסן הבגדים.
הנה הגעת אל המנוחה שחיכית לה.
נוחי לך בין רגבי האדמה, ליד אבא,
אזכור אותך לעד.

יהודית והילדים נחמן יוסי וסמדר – 1969

המטפלות יהודית ורבקה מהרם ליד פעוטון שחף 1960

יהודית עם הבת סמדר והנכד יובל – 1978

יוסי טמיר

לזכרה של יהודית

יהודית יקרה, אתמול לפנות ערב עצמת את עינייך לנצח. בבית חולים השרון שבו שהית בימים האחרונים עקב הרעה קשה במצב בריאותך.
בשנים האחרונות חיית בבית דובדבני. כשהיית עוד בכושר הקפדת לבלות את ימי שישי-שבת בביתך בשכונה ב', על יד הכביש המוביל לדואר ולמזכירות ולמרכולית. וכך ישובה בכורסא במרפסת יכולת לפגוש חברים בדרכם, הייתי עוצרת לידך לשאול לשלומך ואת כבר היית עצובה מאוד.
היום אנחנו מלווים אותך בדרכך האחרונה וכאן בבית הקברות בעינת את מצטרפת ליענקל ז"ל בעלך, אבי ילדיך וסבא של נכדיך. הגעתם לעינת בשנותיה הראשונות. סמדר, בתך הצעירה נולדה כבר בעינת.
כילדה גדלת בירקונה. אני זוכרת שהיית מספרת לי על אריק שרון שגדל איתך ביחד.
בעינת השתלבתם יפה מאוד ותרומתכם לקיבוץ ההולך ונבנה הייתה חשובה.
יענקל עם ידי הזהב, תפר לכולנו וילונות וריפד ספות וכורסאות. את יהודית, היית כמו שאומרים "כוח עבודה רציני". בכל עבודה שעסקת עשית את מלאכתך במלוא החריצות והשותפות בעבודה. בטיפול בילדים בגיל הרך, בהכנת ארוחות בוקר לתלמידים היוצאים לבית הספר בשפיים, ובעבודה מסורה של שנים ארוכות במטבח.
למדתי ממך הרבה מאוד בימים שעשיתי תורנויות במטבח.
אני זוכרת אותך ואת יענקל' יוצאים עם כולנו לטיולי הקיבוץ בטיולית של אושקה ז"ל, כשעוד היו לוקחים פרודוקטים מהבית וישנים תחת כיפת השמיים. טיפסתם בעליות, גלשתם במורדות, הייתם שותפים בכל, וכשהיינו חונים לארוחות ערב, את ויענקל' הייתם משתלטים על מטבח מאולתר, מורידים סירים ומחבתות ומכינים לכולנו (וגם אנחנו עזרנו) – מרק טעים, חביתות וכוס קפה והרבה חלווה.
חייכם היו קודש לילדים ולנכדים שלכם. את יהודית, הקדשת את כל זמנך הפנוי לטיפול מסור בילדייך וגם לנכדייך. היית מסיימת את העבודה ורצה לאוטובוס, נוסעת לעזור איפה שצריך ולמי שזקוק.
היה לי קשר קרוב איתך. כשהייתי מטפלת יחד עם חייקה פינקלשטיין ז"ל ובתיה בנדר ז"ל המורה, הייתם מגיעים לשמוע על סמדר ולספר על חייכם.
יהודית היקרה, ימייך לא היו קלים. היה לך צורך ענק לחבק ולהעניק לכל יקיריך, כל אחד בדרכו. היום נפרדים ממך בכאב ובצער – ילדייך: נחמן, יוסי וסמדר, הנכדים והנינים והחברים שלך בעינת.
נוחי על משכבך בשלום, וינעמו לך רגבי עפרה של עינת.

נירה כהן

יהודית בטיול – 1983

למעלה מימין: דבורה אחותו של יענקל טמיר, יהודית, סבתא טובה אמא של יעקב. למטה יעקב, סמדר ואיציק הנכד – 1985

יהודית ויעקב עם הנכד איציק העולה לכתה א' – 1988

מאחור נחמן טמיר, יהודית, לימור הנכדה המתגייסת והסבא יעקב

יהודית ויעקב בביתם בעינת

יהודית ויעקב עם הנכד ניר במסיבת בר – המצוה – 1998