אתר זיכרון - קיבוץ עינת

בתיה ינאי

י"א אלול התש"ד - 30/08/1944

ו' אב התשע"ח - 18/07/2018

תולדות חיים

בתיה נולדה ב- 1944 בעיירה קטנה ליד העיר סברדולובסק בהרי האורל בברית המועצות (לשעבר), להוריה – יוסף ותמר לרנר.
בשנת 1953 השתחרר יוסף, אביה של בתיה ממחנה אסירים בסיביר לאחר שריצה שם 7 שנות עבודת פרך. יוסף שהיה ציוני התכונן לעלות לישראל. מיד עם שחרורו יוסף לקח את משפחתו לאוקראינה ומשם נסעה המשפחה לפולין שעדיין נתנה ליהודים לעלות לישראל.
בשנת 1960, ב- 8 למאי, הגיעה המשפחה לנמל חיפה באניה "שלום", שהייתה אז אניית הדגל של "צים". משם נסעה המשפחה באותו היום לקיבוץ עינת.
יוסף החל לעבוד במשתלה ותמר עבדה בכרם.
בתיה למדה בבית הספר בעינת ולאחר מכן למדה טיפול בגיל הרך, ב"אמנה" בחיפה, ובסמינר הקיבוצים בתל אביב.
בתיה ואיציק ינאי התחתנו במזל טוב בשנת 1964.
נולדו להם 4 בנים ובת זקונים – גיא, רן, טל, עמרי וחמוטל.
בתיה עבדה שנים רבות כמחנכת ומטפלת בגיל הרך.
בשנת 1987 התחילה לנהל את מחסן הבגדים בעינת במקומו החדש. היא עבדה במחסן במסירות רבה עד סגירתו בשנת 2009.
עם הקליטה החדשה בעינת התקבלו לחברות רן, גיא, עמרי וחמוטל ומשפחותיהם. טל מחכה לאישור המנהל, לקבלת משפחתו לחברות.
לבתיה ואיציק שנים-עשר נכדים, כן ירבו.
בתיה למדה ועסקה רבות גם ברפואה אלטרנטיבית. היא התמחתה בטיפול בפרחי באך.
ביום רביעי, ו' בחודש אב תשע"ח, נפטרה באופן פתאומי בביתה.
יהי זכרה ברוך.

יוסף ותמר לרנר עם הבת בתיה- באוקראינה 1958 בדרך לישראל

הספד

אנו מלווים היום את חברתנו היקרה, בתיה ינאי, בדרכה האחרונה למנוחת עולמים.
בתיה נולדה בברית המועצות באוגוסט 1944, ימי מלחמת העולם השנייה, להוריה, תמר ויוסף לרנר, זכרם לברכה.
בתיה יקרה, הלב הענק נדם.
הלב שהייתה בו כל כך הרבה אהבה וחמלה.
מותך הפתאומי הכה בנו כמכת ברק. אנו מוכים, המומים ומסרבים להאמין שאנו פוקדים את בית העלמין שלנו בפעם השלישית תוך שבוע.
מהדור הראשון, דור ההורים, כבר לא נשאר אף אחד בעינת. והנה, גם הדור שלנו, דור הבנים, מאבדים חברים טובים ויקרים. קשה להתרגל למציאות שהשורות הולכות ומידלדלות.
ומשהו בנימה אישית. עבדנו יחד תקופה קצרה כאשר הגיעו גלי העלייה מחבר העמים, ואז ראיתי את עוצמת האהבה שהענקת לאנשים שלא הכרת, ועשית כל מה שאפשר על מנת להקל עליהם את הקליטה בקיבוץ ובישראל.
בתיה יקרה, אם אפשר להתנחם במשהו, שגדלת כבת יחידה והשארת אחריך משפחה ענקית, אוהבת ומחבקת.
נזכור אותך באהבה, יהי זכרך ברוך וינעמו לך רגבי עפרה של עינת.

דורון זלצברג

אמא

אמא, אמא יקרה שלנו…. אתמול בצהריים נפרדת מאיתנו. ככה, לפתע וללא שום סימן מקדים, ללא שום הכנה. אשה צעירה, בריאה ומלאת שמחת חיים. נפרדת מאיתנו ולא השארת לנו אפילו רגע להיפרד ממך חזרה, מלבד נשיקה אחרונה על מצחך. והנה אנחנו, המומים, מופתעים וכואבים.
אמא, אנחנו יודעים גם שלא באמת נפרדת מאתנו ושלגמרי לא עזבת אותנו. ברור לנו כי בכל מקום ומכל מקום שתהיי בו, את עדיין משגיחה עלינו, עדיין דואגת לנו ועדיין עושה כל שבידך בכדי שיהיה לנו רק טוב. בדיוק כפי שעשית בחייך, בהם הקו המנחה אותך היה תמיד שלמותה ואושרה של משפחתך, של אבא, שלנו, בנייך ובתך, ושל נכדייך ונכדותייך.
משפחה זו, אשר הקמת ביחד עם אבא, משפחה אשר טיפחת לאורך השנים, קיימת ביד בטוחה והנהגת באהבה לאין קץ, במסירות רבה ובאכפתיות שאין לה גבולות. לא היה אף אירוע במשפחה, קטן כגדול, שלא זכה לציון הראוי לו בארוחת ערב או במפגש משפחתי. ותמיד, כאשר ארגנת וקראת, הגענו כולנו, הילדים והנכדים, לחגוג יחד, והשולחן הגדול בביתכם כבר לא היה גדול מספיק להכיל את כל משפחתך והיה צורך להוסיף שולחנות נוספים בכדי שיהיה מספיק מקום למשפחתך הענפה, לכולנו.
לא רק בנו נגעת, גם במשפחתך המורחבת, גם בחברים ומכרים, רחוקים כקרובים, כל מי שפגש בך וכל מי שהייתה לו הזכות להכיר אותך מקרוב. בכולם נגעת, את כולם אהבת, אהבה כנה ואמיתית. והם אהבו אותך כך חזרה… לכולם עזרת ככל יכולתך ולכולם תחסרי עכשיו עד מאוד.
ישבנו אתמול, ילדייך, לאחר שנפרדנו ממך, וחשנו יחד איך להודיע לנכדים על דבר מותך. חשבנו על כך שהצעירים שביניהם עוד לא יבינו את משמעות מקרה נורא זה. אך אז עלתה ההכרה שגם אנחנו ה"מבוגרים" עדיין לא תופסים ועדיין לא מעכלים את משמעותו המלאה. משמעות אשר תתברר לנו במלואה רק בימים, בשבועות, בחודשים ובשנים שיבואו… איך לא נזכה יותר לראות את חיוכך, להיות במחיצתך ולקבל חיבוק ונשיקה. איך יראו החגים והאירועים מעכשיו והלאה, כאשר את כבר לא יושבת בראש השולחן, או יותר נכון מתרוצצת מהמטבח לשולחן ובחזרה, הלוך ושוב, עד אשר מישהו צריך לגעור בך שתשבי כבר ותנוחי.
ואיך לא נזכה לדבר איתך, לשתף אותך בכל אשר עובר עלינו, בפתיחות ובכנות אשר הייתה אפשרית רק איתך. על כל דבר ועניין, על כל הישג וכל בעיה, על כל חוויה משמחת או מאתגרת, על כל התלבטות כזאת או אחרת. ואת תמיד בהקשבה ובמלוא תשומת לב, תמיד תומכת ללא סייג, אוהדת ללא גבולות ואוהבת במלוא מובן המילה. וכמובן, תמיד הכי חשוב לך הוא "רק שיהיה לכם טוב". גם כאשר היה נראה כי אפשרות אחרת מזו שעליה החלטנו הייתה עדיפה עלייך, עדיין, הכי חשוב לך היה שנעשה רק מה שעושה לנו טוב ושנהיה מאושרים. שתמיד נהיה רק מאושרים.
ועכשיו אנחנו בוכים ואין מי שתכוון אותנו לראות את הטוב כרגע ואין מישהי שתנחם אותנו ותנגב את הדמעות מלחיינו.
עברת חיים מלאים ושלמים, אמא. חיים שלא היו תמיד חיים קלים ופשוטים, אך תמיד ידעת לראות את האור שמאיר בכל דבר ובכל מצב ומפזר את החושך שלרגע נראה כי משתלט על הכל. איבדת בת, אחותנו, 24 שעות לאחר לידתה. ולמרות החוויה הנוראה מכל הזאת, יצאת מחוזקת גם מחוויה זו, שאין קשה ממנה לאם, והמשכת הלאה באופטימיות בלתי נגמרת. והלוואי ונשמתך שם למעלה כבר פגשה והתאחדה עם נשמתה של בתך זו ועכשיו גם היא זוכה באהבתך, אהבה שאין שניה לה… ואתן שתיכן שם למעלה, משגיחות עלינו ודואגות שגם כעת, נדע אנחנו, שנשארנו פה בעולם זה, להישאר תמיד אופטימיים ולהמשיך הלאה, למרות כל הקושי ולמרות כל העצב.
אמא, גידלת משפחה לתפארת, לימדת אותנו לשמוח במה שיש ולא להצטער על מה שאין. גידלת את ילדינו, נכדייך ונכדותייך, באהבה ובמסירות רבה ומעוררת השראה והם תמיד החזירו לך אהבה גדולה חזרה. ביתך תמיד היה ביתנו, תמיד היה ביתם של ילדינו ואנחנו מבטיחים לך שכך גם ימשיך להיות. הבית של אבא ושלך ימשיך להיות בית של אהבה, בית של משפחה. כולנו, אבא, אנחנו וילדינו, נמשיך בדרך אשר אותה התווית לנו כל חיינו. תמיד נדע לשים את המשפחה מעל הכל. תמיד נדע לראות את הטוב בכל מצב.
תמיד, תמיד נזכור אותך ולא נפסיק לאהוב אותך.

עמרי ינאי

בפעוטון – המטפלות בתיה ינאי וימימה עתיר, עם הילדים – 1976

צוות ההגשה לשולחנות בחג המשק, 1975 – בתיה ינאי, סוניה רז, אסנת כהן

הספד

בתיה יקרה ואהובה, לא יכולתי לבקש חמות יותר טובה ממך. היית אישה עם נתינה ענקית לכל הסובבים אותך ולב גדול שהכיל הרבה אנשים וילדים, כמו שתמיד אמרת: "בלב שלי יש מקום לכולם". היית לי אמא שניה, בחרת בי וקיבלת אותי למשפחתך כדבר טבעי.
השתדלת לחשוב חיובי – תמיד לראות את הטוב שבכל דבר. הכל בסדר! אהבת, דאגת וטיפלת במשפחתך, בילדיי ובכל נכדייך. אימצת אל ליבך ומשפחתך עוד אנשים שהרגישו אצלך כמו בבית. רוצה לומר תודה על שזכיתי בך ובמשפחתך, רק חבל שהלב הגדול הזה נעצר מוקדם מדי. 

אוהבת ומתגעגעת – איריס ינאי

בתיה ינאי משמאל עם המשפחה – ויקי ינאי, שמעון בן הדוד, והנכדה הלל

משפחת ינאי ב-לוס-אנג'לס ארה"ב – מימין – איציק, עמרי, בתיה, טל

הספד לבתיה

בתיה היקרה, היום אנחנו מלווים אותך בדרכך האחרונה, כאן בבית הקברות בעינת, בתדהמה ובצער עמוק ובלתי מוכנים לבשורה הקשה. לשכונה העצובה שלנו בימים אלו נוסף כאב גדול בלתי נתפס, קשה מאד לראות שתי משפחות שכנות שהתייתמו בבת אחת.
הכרתי אותך בתיה כשהגעת לעינת כנערה עם משפחתך, בת יחידה לאמא תמר ואבא יוסף עם משפחתה של סוניה והוריה. לימדתי את שתיכן עברית תוך כדי טיול בחצר הקיבוץ – הנה עץ, ולמעלה שמיים. מאז ההיכרות נמשכה, שתינו הקמנו משפחות ויחד גידלנו ילדים באותו בית תינוקות כשסבתא תמר היקרה היא סבתא של כל ה"מחזור", וגונן צועק דרך החלון, "סבתא תמר בואי קר לי" בלילה אחרי ההשכבה.
כשאבא שלך נפטר ערב פורים באופן פתאומי, אמא שלך התעקשה שלא נבטל את המסיבה ולא עזרו הויכוחים, הנשף התקיים. בדרך ללוויה של אבא שלך בתיה, הלכתי כשבידי ספר שירים של אמיר גלבוע. אדם מבוגר, לא מוכר לי, ניגש אלי ושאל: לאן את הולכת עם הספר? אמרתי: לבית הקברות לקרוא שיר שבחרתי ליוסף, הוא שאל: את יכולה להראות לי איזה שיר בחרת? הראיתי לו והוא אמר שיר מאוד מתאים ונכון ליוסף. והוא המשיך, אני אמיר גלבוע, זהו ספר שיריי, יוסף היה חברי הטוב והקרוב, התרגשנו שנינו מאד.
בתיה, את עבדת שנים רבות עם ילדים באהבה וברגישות למדת את המקצוע והיה לך חשוב מאד להיות מקצועית ובקיאה בעבודתך. כפי שהכרתי אותך בשנים האחרונות כשאנחנו שותפות לפעילויות במועדון דורות בכפר מעש, נוכחתי כל פעם מחדש כמה את יסודית בתחומים שאת לומדת וכמה הרבה נתינה יש בך, לכל החברים במועדון. לא הפסקת לתת עצות וטיפולים לכל מי שכאב, היית אוזן קשבת להרבה חברים שנתנו בך אמון מלא וכל הזמן אמרת – אף פעם בחיים לא הרגשתי כל כך טוב כמו עכשיו, גם כשהייתי צעירה. היום אני חזקה, מרוצה, גאה בילדיי ובנכדיי, טוב לי.
בתיה, את היית אם המשפחה, את היית הגזע האיתן שממנו הסתעפו הענפים, בנים ובת, נכדות ונכדים, לכולם עזרת בלי סוף, כולם ידעו שאצלך בבית יקבלו את כל החום והאהבה והמילה הטובה.
איציק, אבדה לך שותפה לחיים, לדרך, אבדה לך אמא גדולה שיחד איתה פתחת דלת להרבה חברים שאהבו להתארח אצלכם. אין נחמה.
בתיה לא הפסיקה להלל ולשבח את כולכם, ילדיה, נכדיה, חתנה וכלותיה, בתיה סיפרה לנו על כל הצלחה שלכם, היא לא הפסיקה להתפעל ממך, חמוטל, איזו אימהות מיוחדת במינה וכמה כוחות נפש יש לך, הילדה שלה. היא היתה כל כך גאה בך ובילדייך, בנכד הגיבור בנך הבכור ידידיה, שהצליח והתקדם הודות למסירות האינסופית שלך ושל חיים אישך ושל כולכם.
הילדים של בתיה, ידענו כולנו על כל הישג שלכם. בתיה, היית אמא מאושרת, אהבת מאד את הבית שלך, את הגינה וכל הסביבה. באת לארץ ישראל מתרבות שונה ואימצת את הארץ שלנו אל ליבך והיא הייתה יקרה לך מאוד. היית גאה בדגל, אמרת תמיד שצריך לראות את ולהאמין בטוב.
רן, גיא, טל, עומרי וחמוטל, אמא שלכם תמיד תהיה שלכם, עם כל הכאב והצער.
נכדים אהובים, סבתא בתיה תשמור עליכם מרחוק אבל קרוב ללב.
איציק, אתה נפרד היום מחברה אמיתית שביחד בניתם בית לתפארת, עצוב כואב, קשה, כל החברים והידידים קרובים ומכרים, איבדנו ידידת אמת.
בתיה, נוחי על משכבך בשלום וינעמו לך רגבי עפרה של עינת.

נירה כהן

בתיה ואיציק ינאי בטיול בארה"ב, מעבר ביג הורן מדינת ויומינג – 1981

בתיה בביקור משפחתי וטיול בארה"ב – ברייס קניון – 2001

בתיה ואיציק ינאי עם הבת חמוטל בברייס קניון ארה"ב – 1998

בתיו'ש שלי, פיה קסומה

לפני שש שנים נפגשנו באחד משבילי הקיבוץ את באת מולי עצרת אותי ואמרת לי: תקשיבי אני מטפלת בפרחי באך (RESQUE) ואני חושבת שזה יעזור לך לעבור את התקופה שאת נמצאת בה. באותה שנייה נגעת בידי והתחבקנו. אבקת הקסמים שלך נגעה בי ונכנסה ללבי.
את, איציק, הילדים והנכדים, פתחתם את דלת ביתכם אלי והכנסתם בי קסמים לחיים. בדרך שלך לימדת אותי רוחניות, נתת לי ספרים לקרוא והראית לי את עולם הרוחניות והאהבה שלך. תמיד עם חיוך, תמיד עם חיבוק, לימדת אותי תמיד לומר תודה רבה על הטוב ועל הרע.
אמרת לי שזה שיעור לחיים. היו לנו שיחות שבהם לא הפסקת לומר תודה על המשפחה שלך, על הבנים וחמוטל והנכדים. כמה את גאה בהם בכל אחד ואחת.
בתיו'ש השבוע נפגשנו פעמיים בבית הקברות, כאן על אחד הספסלים ישבנו וקשקשנו ואז אמרת שבפעם הבאה ניפגש לקפה. זה היה ביום ראשון בתחילת השבוע, אמרתי לך בואי נקבע, פתאום ראיתי את עינייך תרות אחר מישהו מקהל המנחמים, חייכת ואמרת שראית בת כיתה שלך, אמרתי לך לכי תגידי לה שלום… ואת הלכת ולא חשבתי שלא נספיק לשתות שוב קפה ולצחוק ביחד, ככה היינו נוהגות לעשות.
בתיו'ש שלי, אימא יקרה ואהובה !
תודה רבה על הכל. את דוגמא ומופת בשבילי. אנצור אותך בליבי לעד, פיה קסומה שלי, לכי פזרי את אבקת האהבה שלך שם למעלה אצל אהובייך.
נוחי בשלום על משכבך. אוהבת הכי בעולם .

עידית גולן

בחתונת גיא ינאי ואיריס – 2000 . מימין איציק, איריס, בתיה, ג'יימי והתינוק גבריאל, טל ינאי, חמוטל, גיא, טל אשת רן, רן והילד יפתח

בתיה בפריס – צרפת – 1981

בתיה ינאי ונכד במחסן הבגדים

בתיה עם החברות לעבודה במחסן – מלכה בלום ושושנה רותם

מסיבת סיום פעילות מחסן הבגדים – 2009

סבתא יקרה

עזבת אותנו בהפתעה גמורה והשארת אותנו המומים וכואבים.
אהבנו אותך סבתא מאוד, ביתך היה לנו בית שני כבר מילדות. תמיד אהבנו לבוא ולראות אותך מחייכת ומחבקת. אנו מצטערים מאוד שמהיום והלאה, לא תלווי אותנו עוד בשמחות, בחוויות, בחגים וגם ברגעים הפחות טובים שלנו.
תמיד דאגת שכל המשפחה תיפגש כמה שיותר ועכשיו את לא תהיי שם לקבל אותנו. מבטיחים לך שנמשיך להגיע ולשמור על סבא. אנחנו אוהבים אותך מאוד, מאוד.

הנכדים והנכדות: יפתח, מיקה, אוֹרַן, זֹוהר, לוּאלה, נינה, גבריאל, בּרוּק, ידידיה, הַלל, אביגיל ואחינועם.

בתיה עם הנכדה ברוק בארה"ב – 2004

בתיה ואיציק ינאי עם איריס בסלוניקי – יוון 2018